Nižší intenzita kosení

Stejně jako v letech minulých i lotes budeme pokračovat ve snížení intenzity kosení, kdy je zvykem na méně frekventovaných místech trávu nechat narůst do větší výšky a sekat jí méně často.

Důvodů k tomuto kroku je hned několik. V první řadě dojde ke zlepšení ekosystému v dané lokalitě. V delší trávě se vyskytuje větší počet hmyzu, neboť místa s přirozenou skladbou zeleně poskytují dostatek potravy i úkrytů. Dalším cílem je výraznější zadržování vody v krajině a především v obydlených částech města. Vyšší travní porost zadrží větší množství vody a delší dobu ji také udrží. Dojde tak ke zlepšení mikroklimatických podmínek v místě, protože především v letních měsících fungují komunikace a budovy jako akumulátory tepla a trávníky společně se stromy a keři naopak městský vzduch ochlazují a zvlhčují. A v neposlední řadě bude také snížena prašnost, neboť vyšší travní porost zadrží více polétavého prachu.

Společnost SPORTES Svitavy s.r.o., Město Svitavy a odbor životního prostředí vytipovali několik lokalit na území města, kde začne tento odlišný přístup ke kosení aplikovat. Snížení intenzity kosení se bude týkat míst, která nejsou běžně využívána obyvateli k odpočinku, procházkám, sportu apod. Prozatím jsou vytipované tyto lokality: park Jana Palacha – pouze trávníky v okrajích parku, park na ul. Lanškrounská (za bývalým okresním úřadem) – pás trávníku v zadní části parku, plocha mezi velkým kruhovým objezdem, řekou a podchodem, plocha mezi velkým kruhovým objezdem, ul. Dolní a ul. Pivovarská, zadní část lesoparku na ul. Raisova, část parku mezi ul. Gorkého a ul. Pražská, podél garáží na ul. ČSA apod. Již v minulosti byly jednotlivé plochy zeleně ve správě SPORTES rozděleny dle počtu sečí do intenzitních tříd s odlišnou četností sečí. V souladu s tímto přístupem ke kosení jsou také navolené intenzitní třídy údržby zelených ploch ve městě. Vyznačení ploch do intenzitních tříd dle počtu sečí je možné nalézt na webových stránkách naší společnosti. 

Správce veřejné zeleně věří, že tento postup je jedním z kroků, jak přispět k zadržování vody v krajině města. Současně je třeba opětovně uvést, že omezení sečení vybraných ploch neznamená úplné ukončení sečení a údržby těchto ploch.

Ničeho se nemusí obávat ani alergici. Podle odborníků jim potíže způsobují trávníky často sečené nakrátko, neboť bývají zdrojem hub a roztočů. Inspirace nepřichází pouze z velkých měst naší republiky, ale také z vyjádření odborných profesorů a vědců zabývající se danou problematikou.

Přinášíme vám pro lepší orientaci mapky s vybranými místy se sníženou intenzitou sečení.

    

   

   /userfiles/image/Tech.sluzby/zelen/Nizsi intenzita koseni/zaAMD-malenamesti.jpg

        

       

Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné
Vaše jméno
* Váš e-mail
* Vaše zpráva
Vyplňte prosím výsledek (číslo)
* tři plus pět