Nový typ zálivek stromů

SPORTES Svitavy s.r.o. se jako správce veřejné zeleně rozhodl aktivněji a efektivněji řešit zálivku stromů na území města Svitavy. Jednou z problematik údržby veřejné zeleně je také zálivka vysazených stromů, keřů a květinových výsadeb. Správce veřejné zeleně má zaveden systém zálivky. Do systému zalévání, vzhledem ke klimatickým vlivům, proto zavádí nový prvek, kterým jsou zavlažovací vaky. V současně době bylo vytypováno několik lokalit, kde bude probíhat zkušební využití zavlažovacích pytlů. Na základě zjištění bude stanoveno opatření trvalejšího charakteru. Ve zkušebním období se budou pro zavlažování používat dva typy vaků, a to jednak zavlažovací vaky Treegator, vyvinuté právě pro kapkovou závlahu stromů a dále pytle s polypropylenovou vložkou, schopnou udržet vodu.

Originální vaky TreeGator jsou konstruovány tak, že zásoba vody ve vaku se do půdy uvolňuje postupně v průběhu několika hodin, pytle jsou zelené barvy. Voda se pomalu vsakuje do půdy, přičemž ztráty vody odpařením nebo odtokem jsou tak naprosto minimální. Zavlažovací vaky budou v první fázi použity na nám. Míru u fontány Sv. Floriána, na ul. Riegrova, před Ottendorferovým domem, na Wolkerově aleji, na okraji autobusového nádraží a před základní školou na TGM.

Pořizovací cena 1 ks originálního zavlažovacího vaku je cca 500 Kč. Vzhledem k výši pořizovacích nákladů originálních vaků bude společnost SPORTES Svitavy s.r.o. zkoušet také využití pytlů s polypropylenovou vložkou, tedy pytle na potraviny, jejichž pořizovací náklady jsou několikráte nižší. Tyto pytle jsou bílé barvy a budou v nejbližších dnech umístěné u stromů v novém parku u Penzionu pro seniory na ul. Felberova, dále na ul. Vančurova, na sídlišti U Kojeneckého ústavu a na ul. Lázeňská. Společnost plánuje se, že vaky i pytle budou postupně přemísťovány i na další místa ve městě.

Bc. Radim Klíč
Vedoucí střediska údržby veřejné zeleně

 

     

   

Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné
Vaše jméno
* Váš e-mail
* Vaše zpráva
Vyplňte prosím výsledek (číslo)
* tři plus pět